Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W GRUDZIĄDZU

Wyszukiwarka

Odnośniki

Intranet

Zaloguj się
:
:

Przejdź do: www.powiatgrudziadzki.pl

Treść strony

Powiat grudziądzki został utworzony 1 stycznia 1999 roku w wyniku wprowadzenia trójstopniowego podziału administracyjnego kraju. Powiat położony jest w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Od zachodu graniczy z powiatem świeckim, od południowego-zachodu z powiatem chełmińskim, od południa z powiatem wąbrzeskim, od południowego-wschodu z powiatem brodnickim, od północy z powiatem kwidzyńskim (województwo pomorskie a od północnego-wschodu z powiatami: iławskim i nowomiejskim (województwo warmińsko-mazurskie). Powierzchnia obszaru powiatu wynosi 72 839 ha i pod tym względem należy do mniejszych powiatów województwa (12 miejsce). W strukturze użytkowania ziemi przeważają użytki rolne 54 844 ha (75,3% powierzchni ogólnej powiatu). Lasy i grunty leśne zajmują 10146 ha, co stanowi 13,9% powierzchni.

Pod względem administracyjnym obszar powiatu stanowi 6 jednostek szczebla podstawowego: 2 gminy miejsko-wiejskie: Łasin i Radzyń Chełmiński i 4 gminy wiejskie: Grudziądz, Gruta, Rogóźno i Świecie nad Osą.

Na terenie dzisiejszego powiatu grudziądzkiego pierwsze ślady osadnictwa datuje się na około 10 tys. lat temu. Stanowiły je grupy pierwotnych rolników, myśliwych i zbieraczy zakładających obozowiska w dolinie Wisły od Chełmna do Grudziądza. Największe skupisko osad pierwszych rolników na tym terenie udokumentowano w okolicach jeziora Mełno, w miejscowościach: Gruta, Boguszewo i Linowo. Rozwój tych terenów wiąże się także z przebiegiem Szlaku Bursztynowego w czasach Imperium Rzymskiego. Z czasów początków Państwa Polskiego pochodzą znaleziska osad grodowych w Gawłowicach, Gołębiewku, Mełnie, Słupskim Młynie, Radzyniu Chełmińskim i Wydrznie. Na XII wiek datuje się rozwój osad grodowych na pograniczu polsko-pruskim w Świeciu nad Osą, Słupskim Młynie, Rogóźnie i Mędrzycach. Okres panowania na tych ziemiach Zakonu Krzyżackiego to powstanie warowni w Radzyniu Chełmińskim, Rogóźnie i Pokrzywnie. Z okresem wojen szwedzkich wiąże się częściowe zniszczenie zamków w Radzyniu i Rogóźnie, spalenie Łasina i Radzynia oraz wyludnienie terenów wiejskich. Z okresu zaboru pruskiego wymienić należy powstanie fortyfikacji Twierdzy Grudziądz, uruchomienie linii kolejowych łączących Grudziądz z Toruniem, Jabłonowem i Gardeją oraz budowę mostu przez Wisłę w Grudziądzu. We wrześniu 1939r. po trzydniowym zaciętym oporze wojsk polskich na linii Osy rozpoczęła się ponad 5-letnia okupacja hitlerowska. Po 1945 r. powiat grudziądzki włączono do województwa bydgoskiego, a od 1975 r. utworzono województwo toruńskie, likwidując jednocześnie powiaty. Odrodzony powiat grudziądzki od 1999 r. stanowi jeden z dziewiętnastu powiatów ziemskich województwa kujawsko-pomorskiego.

drukuj ()

Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2003-06-18 00:00
  • zmodyfikował: brak informacji
    ostatnia modyfikacja: 2006-09-18 00:00

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 12962
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2007-04-13 08:00:24